Tai Chi Fan jest unikalną formą w ramach Tai Chi. „Bronią”, na bazie której została stworzona jest wachlarz. Niektórych z pewnością zdziwi, że wachlarz może być bronią. Warto jednak obejrzeć arsenał chińskich stylów walki począwszy od miecza i włóczni a skończywszy na nożach kuchennych i sierpach. Przestaje wtedy dziwić, że Chińczycy potrafili z tak niewinnego przedmiotu jak wachlarz, zrobić śmiertelnie groźną broń.

Wachlarz był używany przez dostojników i członków rodziny królewskiej jako symbol władzy i statusu. Służył też jako broń w walce z niesprawiedliwością w obronie biednych i uciśnionych. Krążą legendy, że wachlarz był używany przez mnichów z klasztoru Shaolin, jako broń w czasach, kiedy zabroniono im publicznego noszenia tradycyjnych broni.

Forma z wachlarzem - Tai Chi Fan formLegenda legendą, jak zwykle żyje własnym życiem. Sprzyja temu mistyczna atmosfera wokół wachlarza, postrzeganego jako przedmiot osobistego użytku i kojarzony głównie z płcią słabą. Użycie takiego wachlarza wplecionego w potencjalnie groźne sekwencje ruchów, stwarza niepowtarzalną kombinację.

Forma z wachlarzem (Tai Chi Fan), została stworzona na bazie ruchów Tai Chi Chuan i formy z szablą. Łączy w sobie umiejętności obu dziedzin. Forma wymaga aby wachlarz był kierowany przez świadomość wykonawcy. Zjednoczenie ciała i wachlarza, okrągłe ruchy wzmacniają poczucie piękna, zarówno podczas oglądania jak i wykonywania formy z wachlarzem.

Forma pomaga zintegrować umysł. Usprawnia przepływ energii w ciele poprzez masaż meridianów. Poprawia krążenie krwi. Wpływa pozytywnie na ogólną sprawność fizyczną i temperament ćwiczącego.

Forma z wachlarzem - grupaW dzisiejszym rozpędzonym świecie, Tai Chi Fan pomaga ponownie zjednoczyć psychikę, ciało i duszę. Jest doceniany przez ludzi na całym świecie za jego uspokajające działanie i niezaprzeczalnie piękną, artystyczną formę.

Yang Style Tai Chi Fan odziedziczył tradycyjne elementy ludowe. Jest gładki i dostojny, powolny i równomierny. Jego kroki naśladują skradającego się kota a ruch przypomina falowanie jedwabnej tkaniny.

Forma TaiChi KungFu Fan 52

Ta 52-to krokowa forma została opracowana przez Profesora Li Deyin ikonę chińskiego Tai Chi a rozpowszechniona przez jego córkę Faye Li Yip, założycielkę British Health Qigong Association.

Forma jest oparta głównie na formie z szablą a dodatkowo na formie z mieczem, formie 108 z domieszką opery chińskiej, która jest także kanwą dla konstrukcji całej formy.

Składa się z 6 części, niezwykle zróżnicowanych. Od części powolnych do bardzo dynamicznych i szybkich.

Niezaprzeczalną zaletę tej formy stanowi dedykowany podkład muzyczny, który współgra z wykonywanymi ruchami.

Dużą pomocą w zrozumieniu i wykonaniu tej formy z wachlarzem, stanowi choćby podstawowa znajomość formy z szablą, dlatego zapraszamy na regularne warsztaty TaiChi Sabre & Fan.