Tai Chi Fan jest unikalną formą w ramach Tai Chi. „Bronią”, na bazie której została stworzona jest wachlarz. Niektórych z pewnością zdziwi, że wachlarz może być bronią. Warto jednak obejrzeć arsenał chińskich stylów walki począwszy od miecza i włóczni a skończywszy na nożach kuchennych i sierpach. Przestaje wtedy dziwić, że Chińczycy potrafili z tak niewinnego przedmiotu jak wachlarz, zrobić śmiertelnie groźną broń.

Wachlarz był używany przez dostojników i członków rodziny królewskiej jako symbol władzy i statusu. Służył też jako broń w walce z niesprawiedliwością w obronie biednych i uciśnionych. Krążą legendy, że wachlarz był używany przez mnichów z klasztoru Shaolin, jako broń w czasach, kiedy zabroniono im publicznego noszenia tradycyjnych broni.

Forma z wachlarzem - Tai Chi Fan formLegenda legendą, jak zwykle żyje własnym życiem. Sprzyja temu mistyczna atmosfera wokół wachlarza, postrzeganego jako przedmiot osobistego użytku i kojarzony głównie z płcią słabą. Użycie takiego wachlarza wplecionego w potencjalnie groźne sekwencje ruchów, stwarza niepowtarzalną kombinację.

Forma z wachlarzem (Tai Chi Fan), została stworzona na bazie ruchów Tai Chi Chuan i formy z szablą. Łączy w sobie umiejętności obu dziedzin. Forma wymaga aby wachlarz był kierowany przez świadomość wykonawcy. Zjednoczenie ciała i wachlarza, okrągłe ruchy wzmacniają poczucie piękna, zarówno podczas oglądania jak i wykonywania formy z wachlarzem.

Forma pomaga zintegrować umysł. Usprawnia przepływ energii w ciele poprzez masaż meridianów. Poprawia krążenie krwi. Wpływa pozytywnie na ogólną sprawność fizyczną i temperament ćwiczącego.

Forma z wachlarzem - grupaW dzisiejszym rozpędzonym świecie, Tai Chi Fan pomaga ponownie zjednoczyć psychikę, ciało i duszę. Jest doceniany przez ludzi na całym świecie za jego uspokajające działanie i niezaprzeczalnie piękną, artystyczną formę.

Yang Style Tai Chi Fan odziedziczył tradycyjne elementy ludowe. Jest gładki i dostojny, powolny i równomierny. Jego kroki naśladują skradającego się kota a ruch przypomina falowanie jedwabnej tkaniny.

18-to krokowa forma Tai Chi Fan jest bogata wewnętrznie a jednocześnie prosta w strukturze. Złożona z całej gamy ruchów, od prostych do skomplikowanych. Dzięki temu jest najlepszym wyborem dla osób rozpoczynających przygodę z wachlarzem.

Forma z wachlarzemPoniżej znajdują się nazwy kolejnych postaw w formie 18-to krokowej Tai Chi Fan:

 1. Otwarcie (Opening)
 2. Trzymaj Księżyc w Ramionach (Hold Moon in Arms)
 3. Wierzba Faluje na Wietrze (Willow Waves in Breeze)
 4. Pył na Wietrze (Dust Against Wind)
 5. Fale na Falach (Waves upon Waves)
 6. Stary Człowiek Łowi Ryby (Old Man Fishing)
 7. Podziel w Postawie Jeźdźca (Split in Horse Stance)
 8. Odwróć się i Uderz Tygrysa (Turn Round and Strike Tiger)
 9. Święty Smok Odwraca Głowę (Holy Dragon Turns Head)
 10. Z Rozstawionymi Nogami Otwórz Wachlarz (Open Fan with Legs Apart)
 11. Popchnij Łódź z Prądem Rzeki (Push the Boat Along with Current)
 12. Uderz Wachlarzem z Obu Stron (Pluck Fan at Both Sides)
 13. Trzymaj Wachlarz w Postawie Jeźdźca (Hold Fan in Horse Stance)
 14. Biały Żuraw Rozpościera Skrzydła (The White Crane Spreads Its Wings)
 15. Wiatr Targa Liście Lotosu (Wind Scatters Lotus Leaves)
 16. Powrót Wiosny (Spring Returns to the Land)
 17. Skrzyżuj Kolana i Otwórz Wachlarz (Cross Knees and Open the Fan)
 18. Zamknięcie (Closing)