Jedna z najczęściej występujących dzisiaj dolegliwości – nadciśnienie tętnicze – stało się cywilizacyjną plagą. Według badań statystycznych, w Polsce na nadciśnienie cierpi ponad 30% osób. W 90% przypadków nie udaje się zdiagnozować żadnych przyczyn somatycznych powodujących taki stan. Możemy tylko przypuszczać, czym jest spowodowane.

  • stres
  • nadwaga i otyłość
  • niewłaściwa dieta

Praktykowanie Tai Chi (najlepiej regularne), zwiększa elastyczność stawów i mięśni poprzez sekwencje powolnych ruchów. Obniża poziom stresu i dostarcza sposobów likwidowania zbędnych napięć. Stres – główny czynnika powodujący powstawanie nadciśnienia tętniczego, jest skutecznie obniżany dzięki ćwiczeniom Tai Chi. Nawet jeżeli problemy z ciśnieniem krwi są spowodowane innymi czynnikami chorobowymi, to Tai Chi może w dużej mierze wspomóc ich leczenie.*

 Przeczytaj jak Tai Chi jest korzystne dla serca

Nadwaga i otyłość to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu nadciśnienia. Otłuszczenie organizmu sprzyja zwężeniu światła naczyń krwionośnych. Zmusza to serce do silniejszego pompowania krwi, żeby ją w wystarczającej ilości dostarczyć do wszystkich organów. Ciśnienie krwi podwyższa się. Nadwaga w wielu przypadkach generowana jest przez stres ponieważ wielu z nas reaguje na niego sięgając po jedzenie.

Stres towarzyszy nam obecnie prawie wszędzie. Coraz bardziej konkurencyjny rynek pracy wymusza na nas walkę o swoje miejsce w środowisku pracy. Wydaje się, że nie mamy wyjścia. Z roku na rok wchodzimy coraz głębiej w wyścig szczurów. Nasz organizm reaguje na stres tak jak to robił zawsze od tysięcy lat – przygotowuje się do walki m.in. podnosząc ciśnienie krwi aby lepiej utlenić mięśnie. Częste powtarzanie takiego napięcia,i sprzyja powstawaniu nadciśnienia. Niepokojące jest, że taka sytuacja ma miejsce w coraz wcześniejszym okresie życia. Już nawet dzieci szkolne muszą walczyć o najlepsze oceny i zdobywać czołowe miejsca w swoich klasach. Ćwiczenia Tai Chi uczą jak uwolnić się od stresu.

Zła dieta może prowadzić do nadwagi i otyłości. Niekoniecznie jednak w ten sposób może się powodować powstanie nadciśnienia tętniczego. Powszechne dzisiaj chipsy, frytki, poprzez wysoką zawartość soli, w dużej mierze przyczyniają się do problemów z ciśnieniem krwi. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że niewłaściwa dieta sprzyja także nadwadze i otyłości, które także często prowadzą do powstania problemów z nadciśnieniem.

Już dzisiaj możesz sobie pomóc w walce z nadciśnieniem rozpoczynając uczestnictwo w zajęciach Tai Chi.

 Przeczytaj jak Tai Chi korzystnie wpływa na twoje zdrowie

 

*) Akademia Tai Chi Do nie jest placówką leczniczą. Ćwiczenia mogą wspomóc leczenie ale go nie zastępują. Skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.